magnetofony/ARIA...
Teraz trochę o różnicach pomiędzy modelami 2407/08 i 2411/12. Zewnętrznie, różnią się między innymi zastosowaniem innego typu przełącznika pracy mono/stereo/2-3/1-4. W modelach wcześniejszych jest to przełącznik z suwakiem, wykonanym tak jak pozostałe manipulatory. W magnetofonach 2411 i 2412 zastosowano trzy przełączniki typu izostat, z przyciskami identycznymi jak te, umieszczone na przełącznikach wyboru wejścia sygnału po lewej stronie. Klawisze 1-4 i 2-3 włączają zapis i odtwarzanie na ścieżkach 1 i 4 oraz odpowiednio 2 i 3. Klawisz stereo włącza zapis i odczyt stereofoniczny, a wciśnięcie jednoczesne obydwu przełączników ścieżek – włącza jednoczesne odtwarzanie dwóch śladów (w modelach wcześniejszych - suwak na pozycji M). Ostatnia opcja działa tylko przy odtwarzaniu.
Jak już wspomniałem wcześniej, widoczne różnice są też w typie montowanych wskaźników wysterowania: nie ma tutaj sztywnych reguł i najpopularniejsze dla wszystkich modeli są osobne wskaźniki poziome.

Jednak w kilku źródłach spotkałem się z informacją, że wskaźniki pionowe, zespolone – to dość rzadki przypadek w modelach 2411 i 12 (tak się składa, że mój egzemplarz ma właśnie taki…). Bardzo ładne są wskaźniki poziome, zamontowane w zespole pod wspólną szybką, rozwiązanie takie spotyka się najczęściej w modelach eksportowych, produkowanych na rynki zewnętrzne. Niestety, jak dotąd nie udało mi się pozyskać modelu eksportowego w stanie gabinetowym… Co jakiś czas pojawiają się na aukcjach (głównie polskich) magnetofony M2407/08, które nazywają się inaczej: Gracja, TB2408, Pathe Marconi, Brandt Electronique. To w większości wersje eksportowe właśnie, produkowane na rynki zachodznie.
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6 7 8 9
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt