magnetofony/ARIA...
No i wyszło na to, że mam bardzo słaby charakter. Ale… który kolekcjoner jest w tej dziedzinie twardzielem? :-) Zdobyłem czwartą Arię… a dokładniej: magnetofon w wersji eksportowej na rynek niemiecki, czyli TB 2408.
Egzemplarz trafił do mnie niejako przy okazji, tj. podczas finalizowania innej transakcji (jak to zwykle bywa – sprzedający miał coś ekstra :-). Tak więc miast z jedną Damą (do tego: Pik) wracałem jeszcze z jej młodszą, eksportową siostrą, a na dokładkę jeszcze: z całkiem starszym bratem, tj. radioodbiornikiem ZRK Rozyna. :-) Jak to czasem szczęście potrafi się uśmiechnąć. Potrójnie. No, ale do rzeczy.
TB 2408 produkowano dla naszego zachodniego sąsiada. Mechanicznie i elektronicznie jest odpowiednikiem modelu Aria M 2408 (deck) i zewnętrznie różni się tylko oznaczeniami. Jak wszystko co na eksport, magnetofon był - przynajmniej teoretycznie - zbudowany staranniej od modeli na rynki wewnętrzne, do tego z użyciem lepszej jakości podzespołów. Istotnie, już przy odpaleniu magnetofonu czuć pewne różnice: np. główny przełącznik działa wyczuwalnie delikatniej i z mniejszym oporem.
To samo dotyczy przełącznika wyboru ścieżek i typu pracy (mono-stereo). Naturalnie w tym modelu, zastosowano przełącznik taki jak w M2407/08, tj. czteropozycyjny, suwakowy a nie na isostatach, jak w wersjach 2411/12. Cała mechanika pracuje cicho i bez zacięć. Szum silnika i pasków na poziomie mojej „wzorcowej” 2407 co najmniej (choć jeśli już o porównaniu mowa, to przełączniki główny i pracy w Arii 2407 oraz egzemplarzu 2412 działają z nieco większym oporem).
Co dalej? Eksportowa Aria ma rewelacyjnie wyregulowany tor przesuwu taśmy, sprzęgła oraz hamulce. Podstawowe czyszczenie okładzin trzeba było oczywiście wykonać, ale...
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
powiększ ilustrację
artykuły
strona startowa wyślij e-mail do autora
1 2 3 4 5 6 7 8 9
zamknij ilustrację
prolog  aparaty telefoniczne  przyrządy i pomoce  zabawki i modele  magnetofony  literatura  foto galeria  Rzeszów w tle  kontakt